STARŠÍ ŽÁCI JSOU MISTŘI KRAJE VYSOČINA !!!

• Článek k zápasu/turnaji

Dne 7.4 se odehrál finálový turnaj o celkového mistra Vysočiny starších žáků sezóny 2017/2018 na půdě pořádajícího oddílu Pelhřimova. Na turnaji se představila dvě nejlepší družstva z obou skupin. Zastoupeny zde byla florbalové města Pelhřimov, Okříšky z jižní části (okresy Pelhřimov a Třebíč) a Havlíčkův Brod a Žďár nad Sázavou z části severní, tj. okresů Havl. Brod, Žďár n. S. a Jihlava.

Na turnaj jsme se velice těšili, jelikož pro nás je důležité porovnání kvality týmu z druhé skupiny ke konci sezóny, abychom zjistili, jak jsme zapracovali na herních dovednostech a zda jsme hráčům přidělili správné pozice, a našli jim místo, které jim je na hřišti nejbližší.

S pokorou a respektem jsme se pustili do prvního zápasu. Okříšky byly velice dobře připravené družstvo s důslednou obranou a rychlým útokem dělaly našemu družstvu veliké problémy. Bylo dobře pro náš tým, že jsme rychle skórovali. Gól vstřelil náš nejproduktivnější hráč Pavel Rous. Okříšky nepolevili na aktivitě a rychle korigovali stav, utkání bylo velice vyrovnané. Kluci si pohlídali Pavla a důsledně bránili a my jsme vyzvali druhou pětku k maximálnímu výkonu. A právě ta uděřila, když se prosadili Martin Svatoň, Dalibor Novák, Ondra Novák a Lukáš Hromádka nahradili kluky z první lajny a hra začala mít spád. V 18. minutě byl vyloučen po faulu Pavel Hájek a v přesilovce Okříšky zaslouženě snížily po pěkně kombinační přesilovce. V tuto chvíli se lámal zápas. Obsazený Pavel, který na sebe váže dva hráče dává prostor našemu obránci Hudečkovi, který se rychle uvolní, střílí a Pavel Rous doráží do branky. Na konci 2. třetiny se i prosadil i náš nejmladší hráč Lukáš Hromádka – 5:2. Ve třetí třetině se vše rozhodlo důslednou prací celého týmu a Okříšky, které musely hru tlačit rychle dopředu, začaly kupit chyby. Mě pouze mrzí, že kluci z Okříšek si nezaslouží výsledek 11:5 pro Hippos, protože se hrál absolutně vyrovnaný zápas. Avšak pochvala celému našemu mužstvu včetně brankáře Adama Sochora je také plně zasloužena.

Druhý zápas jsme odehráli s letitým rivalem z Havlíčkova Brodu. Celé utkání se opět vedlo ve vysokém tempu a náš nešvar (začátky zápasů) se opět projevil i na stavu zápasu. Po páté minutě jsme prohrávali jedna nula a my museli vybízeli hráče k vyšší aktivitě, protože takhle pasivně se opravdu v této konkurenci nejde hrát. Tým Havlíčkova Brodu zahájil osobní obranu Pavla Rouse a naší první pětky a museli jsme přenést aktivitu a taktiku na druhou pětku. Opět se povedlo. Prosadil se Tomáš Hrubý, který musím podotknout odehrál nejlepší turnaj za starší žáky letošního roku. Opět se prosazoval Svatoň Martin s Novákem Daliborem, a také nedali vydechnout obraně Havlíčkova Brodu. Havlíčkův Brod na naší druhou pětku zareagoval pozdě a před třetí třetinou při vedení 5:2 byl zápas téměř rozhodnut. Třetí třetinu jsme hráli ofenzivu a začali hrát florbalové “bago“ a šetřili jsme síly na závěrečný zápas s Pelhřimovem. Brod nám to usnadnil tím, že fyzicky úplně odpadl. V tomto utkání chytal druhý brankář Dan Pelikán, který si zaslouží respekt po důsledném výkonu v celém utkání. Pevná obrana našich beků z řad novoměstských hráčů, kteří nám vypomáhají ke konci sezóny je obdivující. Kluci mají rychlost, dravost a tah na branku. Trio beků Kršek, Hudeček i Hrouda si zaslouží také velkou pochvalu.

Před třetím zápasem se maličko vytratilo napětí turnaje, protože Okříšky po zaslouženém výkonu porazili Pelhřimov a my se tudíž předčasně stali vítězi turnaje. Nicméně jsme kluky motivovali a hrošíci jednoznačně zodpovědně přistoupili k zápasu, že nechtěli slyšet nic jiného, než potvrzení vítěze výhrou nad Pelhřimovem. Klademe klukům velký důraz na fair play hru a sportovní čestný výkon, který není jenom o výsledcích, ale je o tom jak čistě a férově a zodpovědně jsme schopni odehrát daný zápas. V klubu učíme kluky soudržnosti a myšlence dobrých sportovců a sportovních týmů. Svědčí o tom i pozice klubů za sezónu v průřezu všech našich mládežnických kategorií. Budeme rádi, když se na Vysočinu vrátí kvalitní čistá sportovní hra s adrenalinem, nasazením aktivitou, ale přitom fair play hrou a v přátelském prostředí všech hrajících klubů.

Poslední zápas jsme odehráli s domácím týmem z Pelhřimova. I když kluci z Pelhřimova to na sobě nechtěli dát znát, bylo cítit, že je zde frustrace pelhřimovských z toho, že poslední zápas již neřeší postupovou pozici. Nastoupili s odhodláním a chtěli předvést před vlastním publikem maximální výkon a rozloučit se vítězstvím v zápase. My jsme do branky opět postavili Adama Sochora a složení dvou pětek s náhradníky se neměnilo, stejně jako v minulých zápasech. Apelovali jsme na hráče s problémovým začátkem zápasů a nabádali k aktivitě hned v začátku zápasu. Podařilo se. Oba dva týmy zahájili zápas v maximálním tempu a hra se přelévala z jedné strany na druhou. Musím pochválit hráče Pelhřimova Minaříka a Zajíčka, ale i ostatní, kteří se sice neprosadili, ale odváděli na hřišti dobrou práci. I hostující hráč Barimov z SK Jihlava, který hrál s nasazením celý zápas v plné aktivitě a odvedl pro tým spoustu práce. Skvělá práce kluci. Naše obrana makala na plno, hráči dohrávali souboje a hráče Pelhřimova nepustili do větších akcí s možností zakončit. Hru vzal opět do svých rukou Pavel Rous a tým tak vyvíjel maximální tlak. Snad se mu podařilo i skórovat, ale rozhodčí gól neviděli. Musela makat konstruktivně i naše druhá pětka. Po tlaku, kdy opět Novák Dalibor se Svatoněm snad opět dopravili míček za brankovou čáru, si rozhodčí vzali zase slabší chvilku a gól neviděli. Nevadí. Učíme kluky, že chybu může udělat každý a hráč musí udržet emoce na uzdě a soustředit na další minuty zápasu. Jedině tak se dá zápas vyhrát. Pouze důslednou prací. I rozhodčí může být omylný, a my bychom to měli respektovat a s rozhodčím problém konzultovat pouze formou kapitána. Výsledek 0:0 po první třetině je odpovídající. Ještě že máme tolik individualit a opět to vzal někdo na sebe. V 3. minutě druhé třetiny se rozběhl Krčál Lukáš a akce týdne byla na světě. Individuální sólo, florbalové rozhodnutí a perfektní zakončení blafákem k tyči jako z učebnice. Vedeme 1:0. Pavel Rous byl trochu frustrovaný, protože byl pod stálým drobnohledem pelhřimovských hráčů a neměl prostor na zakončení a při střelách pod tlakem mu v nepřála muška. Snažil se o individuální akce, ale pelhřimovští hráči byli vždycky na svém místě a Pavla dokonale hlídali. Po lehké emotivní chvilce jsme si vyříkali, že je třeba hrát více kolektivně, hrotový útočníci se musejí více ukazovat a centr si musí více pracovat s beky a přestat zbytečně neefektivně sólovat. Bingo, zase správně. Při jediné přesilovce v zápase akce Pavel Rous, přesná nahrávka na Krška a zakončení na prázdnou branku. Ke konci si kluci již balonek pohlídali a dohráli jsme zápas „bagem“ a drželi balónek až do konce. Opět  výsledek 3:0 neukazuje, jak náročný tento zápas byl a kluci z Pelhřimova si určitě gól zasloužili. Opět však byl výkon našeho brankáře Adama Sochora bezchybný a pro Adama jasně zasloužená nula. Hrálo se velice čistě, velice florbalově a Pelhřimov nás nepouštěl do žádné větší akce a napětí a tlak způsoboval ztrátu balónku. Avšak na obou stranách jsme viděli spoustu herních kombinací, na kterých musíme zapracovat, protože ve vyšších soutěžích by nám toto jistě neprocházelo.

Musím opravdu pogratulovat organizátorům tohoto turnaje, pořadatelům, zdravotníkům, slušným divákům, dobře nachystané hale, technickému zázemí i materiálové a komunikační přípravě před turnajem. Pelhřimov ukázal, jak by se turnaji na úrovni měl správně dělat. Klobouk dolů všem, kteří se na organizaci podíleli.

PS: Ještě bych chtěl podotknout že oproti ostatním turnajům šlo také o dobrou spolupráci trenérů. Poprvé nám na důležitém turnaji pomohl s taktikou a herní kombinací Jarda vábek (trenér dorostenců) a druhý trenér Martin Neuer se postaral o technické zázemí, papírování a časové organizaci a pomáhal i jako mentální coach. Já se plně věnoval utkání, nasazování hráčů při střídání a reagoval jsem na vývoj zápasu.

Celý tým se nyní těší na rozhodující zápas, který se uskuteční v Milevsku tuto sobotu 14.dubna. Všichni se o postup na mistrovství republiky popereme a fairplay hrou zabojujeme na hřišti soupeře. Držte nám palečky.