Hippos se ve velkém představil na Open Game

• Článek k zápasu/turnaji

Už se stává tradicí, že závěr sezóny není o posledním zápase ligy nebo o závěrečném Dni Hipposu, ale hipposácká mládež se představuje na velkém turnaji v Brně, Hummel Cupu, který se též nazývá Open Game. O jak velký turnaj se jedná? 250 týmů v 10 kategoriích, přes 3000 hráčů, 14 hracích hal, 80 rozhodčích, 2. největší turnaj v ČR a 3 největší turnaj na světě (po Prague Games a Gothia Cupu)! Turnaj se konal od čtvrtka 15.6. do neděle 18.6. a místy to byla přehlídka toho nejlepšího v daných kategoriích.

Po loňském sympatickém vystoupení starších žáků a elévů jsme letos zaslali do boje ty samé ročníky, a to v kategoriích dorostenců a mladších žáků, dále i jejich následovníky elévy a vyzkoušet si celorepublikovou konkurenci přišla i naše letos toliko úspěšná děvčata, a to v kategorii starších žákyň. Zatímco dva roky zpátky tvořili zástupci Hipposu pouze půlku soupisky výběru Kraje Vysočina mladších žáků, loni se představilo 25 hráčů, tak letos již 52 hráčů.

Než se pustíme do hodnocení jednotlivých týmů, tak bychom rádi připomněli, že Hippos sice určitě patří mezi TOP týmy na Vysočině, ale obecně se stále nemůže měřit s TOP republikovými týmy. Budeme chtít razantně změnit přístupy v trénování, ale podmínky v Praze, Ostravě nebo Brně jsou opravdu někde jinde.

Avšak pro všechny kategorie platí, že celý turnaj odehráli v nejpohodovější atmosféře, nejvzorněji reprezentovali nejen svůj oddíl, ale i město Žďár n. S., svým vystupováním (i mimoflorbalovým) dělali radost nejen trenérům, ale i početným fandům z řad rodičů. Byť jsme neudělali dvakrát žádnou díru do světa, tak z hlediska přístupu se naši mladíci odměnili za celou sezónu.

 

Všechny kategorie hrály systémem 5+1, dva poločasy po 15 min. hrubého, v play-off po 20 min. hrubého. Pro všechny zúčastněné tedy docela „záhul“. V následujících článcích popíšeme cesty turnajem našich jednotlivých týmů, vč. vyjádření jejich trenérů :-)

Dorostenci (roč. 2000-2003)

Sestava dorostenců se poměrně nelišila od sestavy A-týmu v letošní sezóně. Chyběl kapitán Svoboda, štírek Adam Neuebauer a také pilíře zadních řad Marťa Ušáková nebo Míša Krčál, avšak všichni jedoucí byli zoceleni boji ve 2. lize, ať v dresu Hipposu A nebo Benjamins. Někteří hráli i za letošní starší žáky: Ondra Hromádka, Pavel Rous, Luky Kudláček nebo Tom Hrubý. Tým se vrátil k rozestavení 2-1-2 a již od prvního střídání předváděl opravdu kvalitní výkony.

Na úvod čekaly na naše dorostence prvoligové Otrokovice. Fyzicky i technicky výborně připravení kluci, jenž nakonec došli až do semifinále, tak náš tým sice přehrávali, ale rozdíl mezi „lepším“ týmem z Vysočiny a špičkou první ligy nebyl tak viditelný. Hippos na svého soupeře vlítl hned od začátku, ve druhém střídání kapitán Ušák po narážečce s Tomem Hrubým střílí první gól. Žel pro Janka i celý tým v jeho následujícím střídání zlomil o soupeřovy nohy svoji kanonýrskou hokejku, za což byl vyloučen, z přesilovky srovnáno. Mimochodem, Janek si okamžitě objednal tu samou hokejku, ale gól s ní v následujících utkáních ne a ne vstřelit. Únik Michala Hrubého po křídle, vedeme 2:1 a vypadá to velice nadějně. Žel hra rukou Míši Hrubého, další oslabení, další gól. Pak neproměnění několika šancí, kdežto Otrokovice góly vstřelily a konečná prohra 2:4.

Druhý zápas ve čtvrtek večer v totálním parnu Hippos vcelku ovládl, od začátku držel otěže utkání ve svých rukou, a byť si z jasné převahy nevytvořil zas tolik šancí, tak taktéž druholigový Droždín nepustil do žádné šance a po gólech Matěje Zicha, Lukáše Kudláčka a Michala Hrubého vyhráli 3:1, škoda jen jednoho menšího výpadku brankáře Růžičky. Avšak dobrý herní projev se nezdál trenérovi Roseckému, který šáhl do sestavy a od dalšího dne nahrazuje Pasyho v obraně Jirka Kraus. Tom Hrubý se pak posouvá do centru třetí lajny a tým je připraven na páteční program.

Ten začíná dopolední bitvou s Bulldogs Brno. Nestává se často, aby jak v mužich, tak v starších mládežnických kategoriích byl Hippos buldokům rovnocenným soupeřem. Ano, Bulldogs postavili dva týmy, vždy složené zčásti A-tým, zčásti B-tým, ale i tak hráli vynikající florbal. Nicméně co se dělo v tomto zápase, nikdo nechápal. Těžko říci, jestli tato parta, která je spolu po více jak 6 let kdy hrála lepší florbal, ale v prvním poločase byl na hřišti pouze jeden tým, který určoval tempo hry a přes jakoukoli snahu budoucích extraligových hráčů si dělal co chtěl. Nejen výborný pohyb, ale i technická vyspělost znamenaly vedení v poločase 2:0, díky gólům Kudliho a Fíly Boháčka. U on-line sledující diváci nechápali, nevěřili. Nevěřili trenéři Bulldogů, avšak po poločase Bulldoci výrazně přitvrdili a po tradičním vystřídání brankářů Růžička za Křesťana jim tam téměř vše spadlo. Ještě na 3:1 zvýšil Pavel Rous, ale Brno otočilo na 3:4. Na křídle operující Pasy sice srovnává, dokonce otáčí, ale gól není kuríózně uznán, načež Hippos znovu dotahuje a na konci svítí na časomíře po neuvěřitelném závěru skóre 5:5. Takhle naložené Bulldoky na pekáči jsme neměli již dlouho.

Odpoledne jsme znovu hráli skvělý florbal, ale žel jsme tahali za kratší konec a s jedním z nejlepších týmů pražské 1. ligy, s Black Angels (roč. 2001) jsme prohráli 1:3, nepomohl ani gól Martina Paseky za stavu 0:3. Ale znovu výborný výkon.

Byť na 3. místě z pětičlenné skupiny, tak Hippos absolvoval jako nejvýše nasazený tým předkolo play-off. Proti kroužku ZŠ Chrást (ležící u Plzně), který byl nejhorším týmem celého turnaje si hezky zastřílel a v sobotním dopoledne si dokráčel k pohodové a vysoké výhře 19:0. V téměř půlce gólů měl prsty kanonýr Pavel Rous (6+3), nicméně se jednalo o povinný krok mezi absolutní elitu.

A tam jsme narazili na sedmý celek letošního mistrovství dorostenců ČR, FBC Plzeň. Nedá se svítit, prostě kvalita je někde jinde. Komplexně nedokážeme soupeře ubránit v brejcích, nedokážeme mu konkurovat v jakémkoli herním systému, kde nás přehrává. Po prvním poločase odchází Tom Růžička s osmigólovým nářezem. Domluva trenéra o přestávce docela pomáhá, tým se zvedá a góly Terky Gabašové a Matěje Zicha znamenají slušný výsledek druhého poločasu 2:5. Soupeř poté naráží na budoucího finalistu Black Angels, kde těsně vypadává. Nicméně klobouk dolů před Hipposem, v kategorii dorostenců zanechal velmi dobrý dojem.

Sestava Hipposu: Křesťan, Růžička – Boháček F. (C), Hrubý M., Kraus, Hromádka O. – Paseka, Rous, Kudláček, Krajícová, Ušák (C), Zich, Gabašová, Hrubý T., Macháček. Trenér: Rosecký Vít.

Zhodnocení trenéra: obsaženo v zhodnocení hlavního trenéra v posledním článku o turnaji, tj. o starších žákyních:-)

 

Zhodnocení obou kapitánů (kteří se pravidelně střídali): "Byl to obrovský zážitek hrát florbal s tak bezva partou lidí jako se sešla v Brně, byla jen škoda, že to neskončilo s nějakým tím kovem okolo krku, tak snad příště? . Všem bychom vám rádi poděkovali za vaše skvělé výkony, osobně si myslíme, že jsme hráli nejlepší florbal."